OGT ARTELUX

POZNAŃSKA SIUDA BABA

OGT ARTELUX Prezentujemy unikatowe zdjęcie
poznańskiej SIUDEJ BABY
   przed umurzeniem sadzami,
   uzyskane od Służb Specjalnych.
----->
OGT ARTELUX

kilka słów:

Coraz więcej widzów przybywa w drugi dzień Świąt Wielkanocnych do Wieliczki, gdzie grasuje Siuda Baba.
Siuda smoli widzów sadzami i domaga się datków, a jej "zainteresowanie" podobno przynosi delikwentom szczęście. Aby każdy mógł z bliska zobaczyć Siudą Babę, organizator widowiska - kapela "Huncwoty" z Miejskiego Domu Kultury w Wieliczce wypuszcza w tłum aż
kilka Siudych Bab.
"Musimy dbać o widzów, którzy przyjeżdżają do nas nieraz z bardzo daleka, by pokazać dzieciom Siudą Babę, a z roku na rok jest ich coraz więcej" - powiedziała PAP Katarzyna Kozioł z Domu Kultury. Oprócz tego w Wieliczce grasują jeszcze inne, "cywilne" Siude Baby Siuda Baba to przebrany za kobietę i usmolony sadzami mężczyzna z batem i różańcem z ziemniaków. Często towarzyszy mu usmolony Cygan.
Siuda Baba zaczepia wychodzących z kościoła ludzi i oczekuje datków. Jeżeli nie dostanie pieniędzy, strzela z bata i daje do pocałowania ubrudzony sadzami krzyż.
Według podań, Siuda Baba była kapłanką słowiańskiej bogini Ledy. Pilnowała świętego ognia i źródełka w chramie na wzgórzu w Lednicy Górnej koło Wieliczki. Obrzęd dotrwał do czasów chrześcijańskich.
Siuda Baba pełniła swoją rolę cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć następczynię. Czyhała wtedy na dziewicę, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na następny rok. W zaganianiu ofiar pomagał jej Cygan z batem. Zwyczaj ten odżył na nowo przed kilku laty. Jest starannie kultywowany i przyciąga do Wieliczki coraz liczniejsze rzesze gości, chcących spotkać się z maszkarą, bo wykupienie się, pocałunek lub pozwolenie Siudej Babie na pobrudzenie sadzami ma zapewnić szczęcie.
Według naszych Informacji, Poznańscy Radni (z wyjątkiem tych z PiSu) zadecydowali, że Mieszkańcom Poznania też przyda sie szczęście i w Wielkanocny poniedziałek na ulicach Wildy pojawi się, na razie jedna, pilotażowa Siuda Baba, sfinansowana z opłat za parkowanie przy ulicy Kantaka. Dochód z poznańskiej Siudej Baby zasili fundusz, przeznaczony na budowę odcinka linii tramwajowej z Szamotuł do Lubonia.

POWRÓT do strony głównej